Sprawdzanie zaworu regulacyjnego
W przypadku kiedy zachodzi podejrzenie, że komputer nie steruje zaworem regulacyjnym należy przeprowadzić jego diagnostykę. Prostą diagnostykę może przeprowadzić każdy i w tym artykule oraz materiale wideo wytłumaczone jest jak dokonać sprawdzenia prawidłowości działania komputera.
Podstawowymi ustawieniami jakie mają wpływ na prawidłowe działanie komputera z zaworem regulacyjnym jest prawidłowe określenie typu zaworu oraz jego polaryzacji.
W opryskiwaczach sadowniczych występują różnego rodzaju zawory regulacyjne i większość z nich będzie prawidłowo współpracować z komputerem eSpray.
KRYTERIA ZAWORU REGULACYJNEGO
Kryteria jakie musi spełnić zawór regulacyjny aby działał prawidłowo z komputerem eSpray:
- zawór proporcjonalny tzn. że proporcjonalnie od stopnia otwarcia będzie się w nim zmieniał przepływ,
- zawór z możliwością sterowania PWM (Pulse Widith Modulation) tzn. że komputer może sterować nie tylko kierunkiem obrotu silnika zainstalowanego w zaworze ale również jego prędkością co zwiększa precyzję regulacji,
- zawór musi być wyposażony w tzw. krańcówki czyli przełączniki wyłączające silnik zaworu w momencie osiągnięcia pozycji minimalnej lub maksymalnej. (Uwaga: niektóre zawory regulacyjne nie posiadają krańcówek lub wyposażone są w krańcówki elektroniczne, które uniemożliwiają regulację za pomocą PWM).
DIAGNOSTYKA ZAWORU REGULACYJNEGO
Dostęp do menu diagnostyki zaworu regulacyjnego jest następujący MENU > SEKCJE > DIAGNOSTYKA STEROWNIKA ZAWORU

Za pomocą suwaka można sprawdzić czy zawór regulacyjny działa. Wartości na suwaku oznaczają prędkość zaworu w danej chwili a nie jego pozycję. Jeżeli suwak zostanie ustawiony na wartość np. +50 to oznacza że zawór w tym czasie powinien się otwierać z prędkością silnika 50%. Jeżeli będzie to wartość np -100 to oznacza że zawór powinien w tym momencie zamykać się z pełną prędkością.
Przycisk MAIN służy do włączania i wyłączania zaworu głównego dzięki czemu można włączyć zawór główny w celu sprawdzenia jak zmienia się ciśnienie w zależności od zmiany stopnia otwarcia zaworu regulacyjnego.
Jeżeli WOM jest włączony i zawór główny jest włączony to prawidłowym skutkiem zmiany stopnia otwarcia zaworu regulacyjnego jest wzrost ciśnienia jeżeli przesuwa się suwak do wartości dodatnich i jego spadek jeżeli przesuwać się będzie suwak na wartości ujemne. Jeśli reakcja jest odwrotna to należy zmienić polaryzację zaworu regulacyjnego w menu POLARYZACJA ZAWORÓW.
TYP ZAWORU REGULACYNEGO

W zależności od tego jaki rodzaj zaworu regulacyjnego został zamontowany w opryskiwaczu należy dokonać odpowiedniego wyboru zaworu w menu ZAWRÓ REGULACYJNY. Zawory różnią się przede wszystkim szybkością i czułością. Najczęściej występują zawory 7 sekundowe – szybkie (czas od maksymalnego zamknięcia do maksymalnego otwarcia zaworu) lub 14 sekundowe – wolne. W zależności od producenta czasy te mogą się różnić. W predefiniowanych w menu zaworach różnice polegają głównie w nastawach wzmocnienia proporcjonalnego oraz różniczkującego.
Dla zaworów szybkich optymalna wartość wzmocnienia proporcjonalnego wynosi 10 a różniczkującego 3, natomiast dla zaworów wolnych optymalna wartość wzmocnienia proporcjonalnego wynosi 40 a różniczkującego 10. Każdy zawór może jednak różnić się i trzeba niekiedy dopasować wartość wzmocnienia proporcjonalnego. Jeżeli obserwuje się że komputer często przesterowuje wydatek cieczy należy zmniejszyć wartość wzmocnienia proporcjonalnego. Jeśli jednak komputer nie może osiągnąć właściwego wydatku to może oznaczać to że wzmocnienie proporcjonalne jest zbyt małe.
FILM INSTRUKTAŻOWY
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem wideo który wyjaśnia dokładnie jak dokonać diagnostyki oraz ustawień zaworu regulacyjnego